ZNR52QI سایت آموزشی موسیقی نت به نت

فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

آموزش سه تار- آواز بیات ترک- درس یازدهم- شکسته

  • انتشار1400/10/05
  • 0 نفر
  • 275بازدید
آموزش سه تار- آواز بیات ترک- درس یازدهم- شکسته

 

سلامی دوباره به شما همراهان همیشگی ما در وبسایت نت به نت و علاقه مندان به یادگیری ساز دل انگیز سه تار. آموزش مجازی سه تار به قسمت یازدهم خود در آواز بیات ترک از متعلقات دستگاه شور رسیده است. این درس گوشه ای آوازی و بسیار زیبا به نام شکسته در جلد دوم کتاب آموزش سه تار استاد ذوالفنون را در بر می گیرد. استاد اقبال نکات مربوط به نت خوانی را برای شما شرح داده و پس از آن کل درس را موشکافانه به شما آموزش میدهد.

گوشه شکسته، یکی از نغمات اصلی دستگاه ماهور به حساب می آید، اما با تغییر درجات مختلف به میزان ربع یا نیم پرده، وارد دستگاهها و گوشه های دیگر می شود. آواز افشاری و بیات ترک دو نمونه از این مثال هستند که دارای این گوشه آوازی زیبا می باشند. گوشه شکسته آواز بیات ترک در ردیف های میرزا عبدالله، میرزا مهدی خان صلحی، حسین هنگ آفرین و موسی معروفی آمده است.

دقت در نواختن مضراب در جای درست نت ها، از لحاظ کشش زمانی بسیار مهم است. کمی تعلل و شتاب در اجرا، تمام زیبایی این قطعه را از بین می برد.

ابتدای این درس مانور نت ها در پوزیسیون یا سیم دوم سه تار هست که در خطوط حامل با خط چین مشخص شده است. مو به مو و نت به نت کار را طبق دستور میزانها پیش ببرید. همانطور که استاد هم فرمود درس بعدی چهارمضراب شکسته خواهد بود که تا حدودی زیادی درس امروز پیش نیاز آن محسوب می شود. پس در درک کامل درس کوشا باشید و تا زمانی که نتوانسته اید آن را روان بنوازید، دست از تمرین نکشید. رفته رفته تمرین ها سنگین تر می شود و هر درس پله درس بعدی. هیچ گاه با عجله و شتاب هنر نوازندگی خود را خراب نکنید. تعلل و بی خیالی نیز برای یادگیری به همان اندازه مسموم کننده این هنر است. پس آهسته اما پیوسته تا رسیدن به قله تلاش کنید.

 

 

برای دانلود فایل ها شما باید ابتدا عضو سایت بشوید و سپس اقدام به خرید فایل ها بفرمایید بعد از خرید می توانید آنهارااز این مکان ویا از پروفایل کاربری قسمت سفارشات بخش لیست خرید دانلود بفرمایید.

برای راهنمایی بیشتر می توانید از صفحه راهنمای خرید دیدن فرمایید.

آموزش سه تار- آواز بیات ترک- درس یازدهم- شکسته (دانلود) افزودن به سبد خرید-40,000 تومان

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

0