سایت آموزشی موسیقی نت به نت

آموزش تنبک- درس چهاردهم- تمرینهای صفحه ۲۲ جلد دوم کتاب - سایت آموزشی موسیقی نت به نت
فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

آموزش تنبک- درس چهاردهم- تمرینهای صفحه ۲۲ جلد دوم کتاب

  • انتشار1400/07/21
  • 0 نفر
  • 0بازدید
آموزش تنبک- درس چهاردهم- تمرینهای صفحه ۲۲ جلد دوم کتاب

 

سلام خدمت شما همراهان گرامی وبسایت نت به نت و هنرجویان عزیز ساز اصیل تنبک. درس چهاردهم از جلد دوم کتاب روش نوین آموزش تنبک مرتضی قاسمی مربوط است به تمرین های صفحه بیست و دو. یک تمرین دو چهارم رزمی و قابل اجرا در جمع که استاد صادق پور به طور کامل ابتدا به خوانش و تحلیل نت ها و سپس اجرای آن بر روی ساز می پردازد.

الگوی شمارشی نت ها توسط استاد از همان جلسات اولیه دوره مقدماتی، بخش بزرگی از نت خوانی دروس را تشکیل می دهد. در هر جلسه زیر نت ها شماره میزنند و همزمان با خواندن شماره ها یک بشکن میزنند. حتما تحلیل آن را می دانید. بد نیست کمی هم در این زمینه توضیحاتی را بخوانید.

ببینید عزیزان، ریتم درس دو چهارم است. در تئوری موسیقی، دو چهارم به میزان هایی بر اساس کشش نت سیاه اشاره دارد. پس ریتم دو چهارم یعنی دو نت سیاه در یک میزان. حال هر نت سیاه خود می تواند به عناصر ریز تری سر شکن شود. یک سیاه می تواند دو چنگ یا چهار دولاچنگ گردد.

وقتی استاد نتها را می خواند، آنها را بر اساس ریز ترین نت میزان ها یعنی نت دولاچنگ شماره گذاری می کند. پس به هر نت سیاه چهار بشکن، هر نت چنگ دو بشکن و هر نت دولاچنگ یک بشکن اختصاص می یابد.

در نتیجه هر بشکن یک ضرب نخواهد بود. بلکه کشش نت دولاچنگ را نشان میدهد. برای درک بهتر به معادله زیر توجه بفرمایید.

 

در میزانهای با واحد ضرب ۴

نت سیاه = ۴ شماره یا بشکن = یک ضرب

نت چنگ= ۲ شماره یا بشکن = یک ضرب

نت دولاچنگ= ۱ شماره یا بشکن = یک ضرب

نت چنگ نقطه دار= ۳ شماره یا بشکن = یک ضرب

تاکید زیاد ما در مورد تقویت نت خوانی، از آنجا نشأت می گیرد که یک نوازنده حرفه ای تنبک ناگزیر به اشراف کامل بر این مهارت می باشد. در آینده هر جا که بخواهید گروه نوازی کنید، این توانایی نت خوانی است که باعث می شود همه گروه با هم هماهنگ شوند و شما به عنوان پایه اساسی ریتم در اجرای گروهی، باید هدایتگر بقیه اعضای گروه باشید.

ضمن اینکه هر چه دروس جلوتر بروند، با نتهای پیچیده تری مواجه خواهیم شد. یادگیری کامل هر درس، پله ایست برای دروس بعدی. موفق باشید.

 

 

 

برای دانلود فایل ها شما باید ابتدا عضو سایت بشوید و سپس اقدام به خرید فایل ها بفرمایید بعد از خرید می توانید آنهارااز این مکان ویا از پروفایل کاربری قسمت سفارشات بخش لیست خرید دانلود بفرمایید.

برای راهنمایی بیشتر می توانید از صفحه راهنمای خرید دیدن فرمایید.

آموزش تنبک- درس چهاردهم- تمرینهای صفحه ۲۲ جلد دوم کتاب (دانلود) افزودن به سبد خرید-30,000 تومان

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

0