سایت آموزشی موسیقی نت به نت

آموزش سه تار- آواز بیات ترک- درس پنجم- قطعه ضربی - سایت آموزشی موسیقی نت به نت
فروشگاه

پست های آموزشی

پست آموزشی

آموزش سه تار- آواز بیات ترک- درس پنجم- قطعه ضربی

  • انتشار1400/06/07
  • 0 نفر
  • 248بازدید
آموزش سه تار- آواز بیات ترک- درس پنجم- قطعه ضربی

 

سلام بر همراهان وبسایت آموزش مجازی موسیقی نت به نت و هنرجویان ساز سه تار. در این ویدیوی آموزشی، علی اقبال درس پنجم از آواز بیات ترک در صفحه نهم از جلد دوم کتاب آموزش سه تار استاد جلال ذوالفنون را به شما آموزش می دهد. نام این درس قطعه ضربی است و همانطور که از نامش مشخص است به قطعه ای گفته میشود که در اصل جزء ردیف موسیقی نباشد (در قالب تصنیف، چهارمضراب، پیش درآمد و و رنگ نیستند) و از ضرب‌آهنگ ثابت و متر مشخصی برخوردار باشد. قطعه های ضربی در دستگاهها و آوازهای مختلف اجرا می شوند و با الگوهای مشخصی از یکدیگر تفکیک می شوند (دو ضربی، سه ضربی و...).

استاد ذوالفنون نیز قطعه ضربی را بعد از درس خسروانی در آموزش ها قرار داده است. این تمرین برای هنرجویان سه تار بسیار مفید است؛ چرا که هم ریتم موزون آن هنرجو را با سر ضرب نوازی بیشتر آشنا می کند، هم مانوری که روی دسته سه تار شکل می گیرد، موجب تقویت هنر انگشت گذاری در هنرجو می گردد. لذا تکرار این تمرین علاوه بر لذت بردن از زیبایی آن (ضربی های شور بسیار دلنوازند) باعث تسلط بیشتری بر دسته سه تار می گردد. از تکرار بیش از حد آن نترسید، هر چه بیشتر بنوازید منفعت بیشتری نیز خواهید برد.

علامت های دستوری در خطوط حامل از دراب که با حرف m مشخص شده تا علائم عروضی یا تغییر دهنده که در این درس سی بمل و می کروم می باشد را به خوبی اجرا کرده به ذهن بسپارید.

کسر میزان دو چهارم است و بهتر است برای یادگیری این تمرین از سرعت آهسته شروع کنید. مثلا مترونوم را روی ۴۰ بگذارید و کم کم آن را افزایش دهید.

کتاب و صفحه نت آن هم حتما در مقابلتان باشد و استاد هر چه که گفت را با آن تطبیق دهید.

موفق و پیروز باشید.

 

 

برای دانلود فایل ها شما باید ابتدا عضو سایت بشوید و سپس اقدام به خرید فایل ها بفرمایید بعد از خرید می توانید آنهارااز این مکان ویا از پروفایل کاربری قسمت سفارشات بخش لیست خرید دانلود بفرمایید.

برای راهنمایی بیشتر می توانید از صفحه راهنمای خرید دیدن فرمایید.

آموزش سه تار- آواز بیات ترک- درس پنجم- قطعه ضربی (دانلود) افزودن به سبد خرید-40,000 تومان

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

0