پست های آموزشی

پست آموزشی

تجربیات ندا در مورد سه تار نوازی

  • انتشار1398/07/30
  • 1 نفر
  • 656بازدید
تجربیات ندا در مورد سه تار نوازی

در ابتدا ندا موسوی را به شما معرفی میکنم و بعد چند ویدئو از تجربیات او را مشاهده خواهید کرد . ندا یکی از هنرجویان خوب و پر تلاش بنده است . ایشان در کلاس های خصوصی من شرکت میکند و بسیار با انگیزه و مصمم است . ذهن کنجکاوی دارد و در مورد جزئی ترین نکات سه تار تحقیق میکند و وقتی مشکلی برمیخورد خودش راه حلش را پیدا میکند . گاهی ایده ها و تجربیاتش را برای من تعریف میکرد و این باعث شد جرقه در ذهن من بخورد که تجربیاتش را به صورت ویدئو در بیاوریم و در اختیار هنرجویان مبتدی قرار دهیم . بدون شک این ایده ها و تجربیات برای هنرجویان هم سطحش مفید خواهد بود . زمان این ویدئوها کوتاه است ولی میتواند حاوی پیامی بزرگ باشد .

من پیش از آغاز هر ویدئو مختصری در مورد آن ویدئو توضیح میدهم تا اگر ابهامی برایتان بود ، کاملاً برطرف شود . از شما دعوت میکنم به دیدن این ویدئوها

 

صحبت های ندا پیرامون روزهای ابتدایی یادگیری سه تار

 

به اعتقاد ندا، به اشتراک گذاشتن تجربیات کسب شده در نوازندگی می تواند برای دیگران نیز مفید باشد. چندین بار پیش آمده که پس از یک پست آموزشی که به رفع اشکال پرداخته ایم، چند نفر پیام داده اند که این اشکال را آنها هم داشته و تا به حال متوجه آن نبوده اند. همچنین نحوه شروع و آشنایی یادگیری یک ساز در افراد مختلف متفاوت است و به اشتراک گذاشتن داستان شروع می تواند برای دیگران مثمر ثمر باشد. شاید داستان شما باعث ایجاد انگیزه در مخاطب شود و یا جرقه ای باشد برای کسانی که هنوز در انتخاب یک ساز در تردید و سردرگمی قرار دارند. پس ندا در این ویدیو نحوه شروع کار خود با ساز سه تار را شرح می دهد. اینکه چطور شنیدن یک قطعه سه تار در قالب یک پست آموزشی، توانست او را از دودلی رها کرده و تصمیم قطعی را در جایگزینی ساز سه تار به جای گیتار (که به گفته خودش ارتباطی با آن برقرار نمی کرد) اتخاذ کند. ندا پس از پیشرفت در یادگیری سه تار تصمیم می گیرد که تجارب خود در نوازندگی و مشکلات احتمالی مشترک بین هنرجویان را با سایت ما به اشتراک بگذارد، که ما نیز از پیشنهاد خوب او استقبال کردیم. پس این فایل ویدویی را ببینید و آنچه گفته شد را از زبان خود ندا بشنوید.

 

 

 

تجربه ندا در مورد ناخن هایش

 

در این ویدئو ندا در مورد یک مشکل رایج که اکثراً بین هنرجویان بانو مشترک است، حرف هایی دارد. او در مورد تعجب استادش با دیدن ناخن های بلند خود، قصه جالبی را تعریف می کند و در ادامه  یک حرف منطقی می زند: «گاه برای به دست آوردن موفقیت های بزرگ، لازم است از یک سری جزئیات کوچک چشم پوشی کنیم.» ندا به صورت مستقیم این چالش را مطرح می کند: آیا زیبایی ناخن در اولویت است یا یادگیری ساز دلخواه؟

 خود ندا ساز را انتخاب می کند و می داند که شما نیز همین کار را می کنید. دستی که با آن مضراب می زنیم، یعنی دست راست (در مورد عزیزان چپ دست برعکس است)، باید ناخن هایش تا حدی کوتاه باشد که خللی در روند مضراب زدن ایجاد نکند. همچنین بلند بودن بیش از اندازه استاندارد ناخن، باعث ایجاد ضربه و خراش بر صفحه ساز می گردد که در بلند مدت می تواند سبب  خراب شدن صدای ساز شما گردد. همانطور که بارها و بارها گفته ایم، مهمترین فاکتور اصالت صدای سازهای سیمی مخصوصاً تار و سه تار، صفحه آن است. واما  در مورد دست چپ این نکته ملموس تر است. انگشت گذاری بر پرده ها با ناخن بلند یک کار غیر منطقی و حتی نشدنی است. سه تار ساز ظریفی است و برخورد یک جسم بُرّنده و سخت را برنمی‌تابد. ماحصل مشورت ندا و استاد خودش این بوده که دست راست باید ناخن هایش کوتاه، و دست چپ باید از دست راست نیز کوتاه تر باشد. و در مورد افراد چپ دست بر عکس آن صادق است.

 

 

حفظ شدن میزانها

 

ندا به این نتیجه رسیده که برای اینکه بخواهید یک آهنگ را حفظ کنیم باید میزان به میزان جلو برویم . حفظ شدن یک صفحه نت با نگاه اول کمی پیچیده به نظر میرسد . اما وقتی میزان ها را یکی یکی حفظ شدید و آنها را بهم وصل کردید ، خواهید دید خیلی راحت یک صفحه نُت را نواخته اید . به این صورت که ، میزان اول را مینوازید و حفظ میکنید، بعد میزان دوم را مینوازید و حفظ میکنید . حالا میزان اول و دوم را باهم از حفظ مینوازید در ادامه میزان سوم را به آن اضافه میکنید و این داستان تا میزان آخر ادامه پیدا میکند . 

 

 

 

 

چسباندن برچسب روی پرده ها

 

شاید اوایل نوازندگی سه تار با جای پرده ها آشنا نباشید و موقع انگشت گذاری ، دنبال پرده مورد نظر بگردید . ندا برچسبهایی روی دسته سازش چسبانده و نام هر پرده را روی آن نوشته . الان به راحتی و با سرعت جای هر پرده را پیدا میکند . قبل از انجام این کار از من پرسید، زدن برچسب در روند یادگیری من مشکلی ایجاد نکند ؟

سوال خوبی بود . خیر . زیرا پس از مدتی که برچسب روی دسته بود و تمرینات را ادامه دادید، با جای پرده ها روی دسته آشنا میشوید و دیگر نیازی به آن برچسب ها نخواهید داشت و خودتان آنها را خواهید کند 

 

 

 

 

درد انگشتان موقع انگشت گذاری

 

روزهای اول تمرینات انگشت گذاری روی سیم های اول و دوم ندا از این موضوع ناراحت بود که دردی دربند انگشتانش احساس میکند و حتی بعضی از هنرجویان سوزشی در نوک انگشتانشان احساس میکنند که . طبیعتاً اوایل نوازندگی این گونه دردها احساس میشود . من همیشه برای هنرجویان روزهای اول باشگاه بدنسازی را مثال میزنم . تقریباً یک هفته الی ده روز دردهای عضلانی را خواهید داشت و بعد از آن عضلات عادت میکنند و دیگر دردی نخواهید داشت . در مورد نوازندگی هم این موضوع صادق است . از این بابت اصلاً نگران نباشید . برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره، پیشنهاد میکنم مقاله خستگی های ناشی از نوازندگی سه تار را مطالعه بفرمایید . 

 

 

 

خوردن ناخن به صفحه سه تار

 

خیلی از هنرجویان درباره سوال میپرسند . البته پیش از بیان راه حل این نکته را بگویم ، خوردن ناخن به صفحه در بعضی مواقع طبیعی است . اما اگر زیاد این اتفاق می افتد باید مشکل را حل کنید . اگر از مضرابهای سیمی برای نواختن سه تار استفاده میکنید سعی کنید مضراب خیلی کم به صفحه برخورد کند زیرا باعث خراشیدگی صفحه میشود و بنده خودم این را تجربه کردم و مجبور شدم ساز را برای تعمیر خدمت استاد ببرم . و اما چه کار کنیم که مضراب کمتر به صفحه بخورد . 1-  زاویه مچ دستتان را کمی تغییر دهید 2- ناخنتان راصحیح سوهان بزنید . پیشنهاد میکنم مقاله ناخن نوازنده سه تار را مطالعه نمایید .

 

 

 

 

برای تنوع کمی آهنگ های مختلف تمرین کنید

 

درسها و تمرینات کتاب کمی خشک است و کمتر فضای ملودیکی یا ریتمیک در بین آنها دیده میشود . لذا برای اینکه از درسهای کتابی زده نشوید گاهی آهنگ تمرین کنید . موضوعی برایم خیلی جالب بود ، اینکه ندا خودش آهنگ ای کاروان محسن نامجو را به صورت گوشی برایم نواختن . به این صورت که آهنگ را شنیده بود و کم کم نت های آن را روی دسته سه تار پیدا کرده بود . از این حرکت خلاقانه او خوشم آمد و تصمیم گرفتم مقاله چگونه هر آهنگی را با سه تار بنوازیم را نوشتم .

 

 

 

 

برای تمرین مضراب ندا یک ایده خوب دارد

 

تقریباً جلسه چهارم بود که ندا این ایده را داد . من خودم قبلاً به این ایده پی برده بودم و معمولاً به هنرجویانم پیشنهاد میدهم . اما این روش را ندا خودش کشف کرد و به من گفت . و اما ایده چیست ؟ برای تقویت مضراب نیاز نیست حتماً ساز در اختیارتان باشد . شما میتوانید روی هر سطح صافی تمرین مضراب کنید . مثلاً روی پایتان روی یک کتاب و حتی روی موبایلتان . اصل مضراب زدن همان حالت ضربه زدن انگشت سبابه است که آن را بدون ساز میتوانید تمرین کنید . در این مورد ندا برایتان توضیحاتی میدهد . مشاهده کنید

 

 

 

برای کوک سه تار سعی کنید از گوش خود کمک بگیرید 

 

در این ویدئو ندا از تجربه بسیار خوبی برایتان میگوید . او سعی میکند خیلی به تیونر وابسته نشود و تا آنجا که میتواند از گوش خود کمک بگیرید . هر موقع سازش را میگرفتم تا کوک کنم ، از من میخواست نام آن نت را برایش بگویم و او سعی میکرد صدای نت را به خاطر بسپارد تا بتواند به صورت گوشی سه تار خود را کوک کند . اگر در ابتدای کار هستید پیشنهاد میکنم مقاله کوک سه تار در 3 دقیقه را مطالعه کنید .

 

 

 

 

برای رفع اشکال، نواخته های خود را ضبط کنید

 

این ایده جالب را هم من همیشه به هنرجویانم میگویم و این بار سورپرایز شدم که ندا خودش این موضوع را کشف کرد و برای من گفت . او هر بار تمرین میکرد صدای مضراب زدن خود را ضبط میکرد و بعد گوش میداد . با این کار به ایرادت خود پی میبرد . نکته دیگری که قابل توجه بود این بود که، زیر نت ها اسمشان را با فارسی مینوشت تا بتواند آنها را حفظ شود . شما هم میتوانید این کار را انجام دهید . فقط اوایل نوازندگی این کار نیاز خواهد بود . کم کم که پیش میروید نام و جای هر نت را حفظ میشوید .

 

 

 

شما هم اگر تجربیات و یا نواخته ای دارید به آی دی تلگرام وبسایت بفرستید تا آن را در سایت قرار دهیم    info_notebnote@ 

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (1)

منصور عارفی

تاریخ ارسال :1398/08/11

سلام .تجربیات خانم ندا خیلی جالب بود و تلاش و پشتکارشون بهم انگیزه داد برای این بانوی سرزمینم از صمیم قلب ارزوی توفیق می کنم .امیدوارم تلاش کنند و هرروز پیشرفت داشته باشند. از دیگر دوستان هم می خوام تجربیاتشون را برای استاد اقبال بفرستند تا علاوه برااستفاده دیگران سایت نت به نت پر بار تر بشه .ممنون

0