سایت آموزشی موسیقی نت به نت

آموزش سنتور - شناسایی نت‌های مشابه در سنتور - سایت آموزشی موسیقی نت به نت

پست های آموزشی

پست آموزشی

آموزش سنتور - شناسایی نت‌های مشابه در سنتور

  • انتشار1399/04/30
  • 0 نفر
  • 225بازدید
آموزش سنتور - شناسایی نت‌های مشابه در سنتور

 

درود بر شما هنرجویان محترم  ساز سنتور و همچنین دنبال کنندگان عزیز وبسایت نت به نت. با یکی دیگر از دروس پیش نیاز آموزش سنتور همراه شما هستیم. در جلسات گذشته، شما با شکل و جایگاه نت ها در پوزیسیون های سه گانه سنتور آشنا شده اید.

 

 

برای مشاهده دیگر دروس پیش نیاز آموزش سنتور اینجا کلیک کنید

 

 

در همین راستا، شاید تشابه برخی از این نتها باعث جلب توجه شما شده باشد. در جلسه آموزشی امروز، استاد مصطفی رسولیان، نتهای مشابه در سنتور ۹ خرک را به شما آموزش میدهد که دو دسته هستند:

 

نت می و فا در سیم های زرد و سفید

 

دو نت از سیمهای سفید (نتهای می و فا روی سیمهای اول و دوم) با دو نت از سیمهای زرد (نتهای می و فا روی سیمهای هشتم و نهم) در سنتور 9 خرک کاملا مشابه و یک شکل می باشند. جایگاه آنها هم روی خطوط حامل یکیست. برای تشخیص تفاوت بین آنها، از دستورالعمل های زیر پیروی کنید.

 

1- اگر روی خط اول پنج خط حامل، نت "می" علامت بمل (b) یا عدد 8 را به همراه داشت، منظور خرک هشتم سیمهای زرد خواهد بود. اما اگر این نت فاقد علامت بود یا با علامت کرون (به شکل پرچم) همراه باشد، منظور خرک اول سیمهای سفید خواهد بود.

 

2- اگر بین خط اول و دوم خطوط حامل، نت "فا" عدد 9 را به همراه داشت، منظور خرک نهم سیمهای زرد خواهد بود. اما اگر این نت فاقد علامت باشد، منظور خرک دوم سیمهای سفید خواهد بود.

 

نت می و فا در سیمهای سفید و پشت خرک

 

دو نت از سیمهای سفید (نتهای می و فا روی سیمهای هشتم و نهم) با دو نت از سیمهای پشت خرک (نتهای می و فا روی سیمهای اول و دوم) نیز در سنتور 9 خرک کاملا مشابه هستند و از یک جایگاه بر روی خطوط حامل برخوردارند. برای شناسایی آنها، از دستورالعمل های زیر پیروی کنید.

 

1- اگر بین خط چهارم و پنجم خطوط حامل، نت "می" علامت بمل یا عدد 8 را به همراه داشت، منظور خرک هشتم سیمهای سفید  خواهد بود. اما اگر با علامت کرون همراه باشد، منظور خرک اول سیمهای پشت خرک خواهد بود.

 

2- اگر روی خط پنجم خطوط حامل، نت "فا"  عدد 9 را به همراه داشت، منظور خرک نهم سیمهای سفید خواهد بود. اما اگر این نت فاقد علامت باشد یا عدد 2 را به همراه داشته باشد، منظور خرک دوم سیمهای پشت خرک خواهد بود.

 

کانال تلگرامی آموزش سنتور

 

شما هنرجویان محترم ساز سنتور، با پیوستن به کانال تلگرامی آموزش سنتور استاد رسولیان، می توانید از تازه ترین اخبار، اطلاعات و راهنمایی های آموزشی ایشان بهره مند گردید. همچنین میتوانید با آی‌دی درج شده در قسمت بیو کانال، مستقیما با استاد رسولیان در ارتباط باشید. آدرس این کانال به نشانی زیر می باشد.

 

آموزش آنلاین سنتور

 

 

نظر دهید (برای اعضا)

به این مورد امتیاز بدهید

Captcha

نظرات (0)

تاکنون نظری ثبت نشده است.

0